Iskolai előkészítő
A gyermeki kíváncsiságra építve növeljük tudásvágyukat, motiváltságukat, állóképességüket, feladattudatukat, így bővülnek a világról alkotott ismereteik és fejlődik intellektusuk.
Az iskolaérettség
Jellemzői:
Az értelmi képességek terén vizsgált szempontok a gyermek érdeklődése, az érzékelés-észlelés fejlettsége, az emlékezet, a figyelem, a képzelet és a gondolkodás szintje, a számolási és anyanyelvi képességek minősége, valamint nem utolsó sorban a kommunikációs, kapcsolatteremtő és kapcsolattartó képessége.
Testi érettség, motoros képességek fejlettsége – azaz a gyermek mozgása összerendezett, kialakult a laterális dominanciája (jobb/bal oldaliság), megfelelő a kondicionáló képessége (erőnlét, gyorsaság, állóképesség, hajlékonyság), a nagy mozgás, a finommotorika, a szem-kéz- lábkoordináció, a térbeli tájékozódás szintje megfelelő, illetve kialakult a testséma ismerete (énkép, önismeret, testhatárok érzékelése) stb.
Az érzelmi, akarati képességek vizsgálata során fontos megfigyelni a gyermek alapvető érzelmi állapotát, temperamentumát, érzelmi reakciói minőségét, empátiáját, feladattudatát. Az iskolaérett gyermeknél kialakul a szabálytudat, a kudarctűrés, a monotóniatűrés, az önfegyelem, valamint az akadályok, nehézségek leküzdésének módja.
A szocializációs képességek terén nagyon fontos szempontok az önismeret, énkép, önérvényesítés, a szabályokhoz és tevékenységekhez való viszony, illetve a társas kapcsolatok minősége.
Iskolai előkészítő program
Az Iskolai előkészítő program több, egymással összehangolt elemből tevődik össze, fontos szempont, hogy személyre szabott legyen. Az eredményes fejlesztés alapja a megismerés, hogy reális képet kapjunk minden egyes gyermek fejlettségi szintjéről az említett területeken. Az óvodai megfigyelések, mérések, az óvodai szakemberekkel és szülőkkel folytatott rendszeres beszélgetések ezt a célt szolgálják.
Óvónők által biztosított irányított foglalkozások
Az iskolaelőkészítés nagy mértékben az óvodai csoportokban történik, csoportos és egyéni foglalkozások keretében. Megfelelő szervezés mellett jut elegendő idő egyéni fejlesztésre, foglalkozásra, játékra.
Sulipercek
Általános iskolai pedagógus végzettségű kolléganőnk vezetésével heti két alkalommal az iskolába készülő gyerekek egy 30 perces játékos, iskolára hangoló délelőtti foglalkozásokon vehetnek részt, amelynek a tematikája részben illeszkedik az óvodai csoport éves tematikájához, emellett figyelembe veszi azokat a területeket, témákat, amelyek mentén majd az iskolai oktatás zajlik (anyanyelvi nevelés, környezeti nevelés, számolás). Ennek a foglalkozásnak a célja a szókincs fejlesztése, az ismeretek bővítése, a feladattudat formálása.
Logopédiai fejlesztés
A gyermekek részképességeinek (beszédkészség, beszédértés, memória, vizuális észlelés, finommotorika, stb.) fejlesztése heti egy alkalommal az óvoda logopédusa vezetésével történik, szintén 2-3 fős csoportokban.
A megfigyelés a gyermek megismerésének elsődleges, legfontosabb eszköze. Emellett a különböző képességterületek fejlettségi szintjének megállapításához, ill. nyomon követéséhez mérőeszközt is alkalmazunk, valamint a szülőkkel folytatott rendszeres találkozók alkalmával ezeket az ismereteket pontosítjuk.
A gyermek képességfejlesztésének folyamatában meg kell állapítanunk, hogy a gyermek önmagához és a korcsoportjához képest (pl. iskolaérettség) mely területen elegendően vagy kimagaslóan fejlett, hol van lemaradása és fejlődését hogyan tudjuk elősegíteni.
A Sashegy Óvodában az egyéni fejlesztés útját dokumentáljuk. A tutori találkozók alkalmával a tutor tájékoztatja a szülőt az óvónői megfigyelések és mérések eredményeiről és a fejlesztendő területekről, majd együttesen határozzák meg az adott gyermek fejlesztési irányvonalát.
A fejlesztés játékba ágyazottan vagy játékosan valósul meg, ügyelve arra, hogy kellő erőfeszítést igényeljen, de ugyanakkor a gyermeket sikerélményhez is juttassa.
Logopédus
Minden, a Sashegy Óvodába járó gyermek találkozik a logopédussal, aki elvégzi a logopédiai szűrővizsgálatokat.
A logopédus heti két alkalommal jár az óvodába, s az óvónőkkel szoros együttműködésben foglalkozik a gyermekekkel.
A rendszeres logopédiai fejlesztések során a logopédus külön-külön foglalkozik a gyermekekkel, illetve az óvónőkkel való együttműködés keretében külön javaslatokat tesz a gyermek fejlesztését illetően, feladatsorokat ad az óvónőknek illetve amennyiben indokolt, a szülőknek is.
A logopédiai szűrővizsgálat kiterjed mind a beszéd percepciós (észlelés, értés), mind a produkciós (kivitelezés) oldalára. A vizsgálatok megmutatják, hogyan észleli a gyermek a hangokat, azok sorrendjét, érti-e a szavakat, meséket, tiszta-e a hangok kiejtése, artikulációja, milyen a szókincse és a spontán beszéde.
A beszéd vizsgálata mellett fontos a grafomotoros készség (rajz, írás), a verbális és vizuális emlékezet, valamint a különböző részképességek feltérképezése is.
Pszichológus
A Sashegy Óvoda pszichológusa elsősorban az óvodai csoportok működését, az óvónők és a tutorok munkáját segíti. Minden alkalommal más-más szempontsorok alapján megfigyeléseket végez, amelyeket az óvónőkkel közösen kiértékelnek.
A pszichológus elvégzi az iskolába készülő gyermekek iskolaérettségi szűrését is, ennek az eredményéről a szülőket is tájékoztatja.
Óvodai szakvélemény
Óvodánk hivatalos működési engedéllyel rendelkező intézmény (OM Azonosító száma: 201316), Óvodai szakvélemény kiállítására jogosult. Ennek értelmében az intézmény egészen az iskolakezdésig vállalja a gyermekek nevelését és fejlesztését.